Bugun...ÇANKIRI ÜRETİMDE TÜRKİYE YÜZYILINA HIZLI BAŞLADI

Çankırı Tarımsal Makine Parkuru Projesi kapsamında, Makine Tanıtım Programı 2 Haziran 2023 Cuma günü İl Tarım ve Orman Müdürlüğü atölye binası bahçesinde gerçekleştirildi.

facebook-paylas
Tarih: 03-06-2023 11:30

ÇANKIRI ÜRETİMDE TÜRKİYE YÜZYILINA HIZLI BAŞLADI

Programa katılan Vali Ayaz “Son yıllarda dünyanın yaşadığı, dünyayla beraber ülkemizin yaşadığı gelişmeler aslında tarımsal üretimin ne kadar hayati olduğunu hepimize gösterdi. Önümüzdeki yıllarla ilgili olarak da en büyük önceliğimiz muhakkak taşrada hayatı canlı tutmak. Bir şekilde köylerimizdeki üretimin canlı kalmasını çiftçilerimize yeni taze kanların eklenmesini, gençlerimizin bu tarımsal üretim faaliyetlerine katılmasını bir şekilde sağlamamız gerekiyor; devlet olarak tarım politikasıyla ilgili en büyük görevimiz ve önceliğimiz önümüzdeki dönemde budur.” dedi.

 

Projenin genel amaçları arasında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde makine parkurunun sayı ve çeşidini artırarak tarımsal birlik ve kooperatifler aracılığıyla bu ekipmanlara çiftçilerin erişimlerinin sağlanması bulunuyor.

 

Projenin özel amaçları arasında yem bitkileri üretiminin artırılması, üretilen ürünlerin kaliteli bir şekilde muhafazasının sağlanarak dolaylı olarak hayvancılığın gelişmesine katkı sağlanması yer alıyor.

 

Çankırı Tarımsal Makine Parkuru projesi ile Çankırı’ya kazandırılan Makineler:

 

Dal ve Ağaç Parçalama Makinesi: 1 Adet, 185.000,00 (TL),

Katı Gübre Dağıtma Makinesi: 1 Adet, 350.000,00 (TL),

Mısır Silaj Makinesi: 2Adet, 430.000,00 (TL),

Pnömatik Mibzer: 1 Adet,140.000,00 (TL),

Sıkmalı Çayır Biçme Makinesi: 2 Adet, 350.000,00 (TL),

Silaj Balyalama Makinesi: 1 Adet, 3.085.000,00 (TL),

Drone: 2 Adet, 1.350.000,00 (TL),

Malç Naylonu Çekme Makinesi: 1 Adet, 35.000,00 (TL),

Piton Döner Bacalı Salyangoz Fanlı İlaçlama Makinesi: 1 Adet,135.000,00 (TL)

olmak üzere Toplam 12 Adet 6.000.000,00 (TL) tutarında makine alınmıştır.

 

Proje sahibi İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz olup, Çankırı Ziraat Odası, Çankırı Merkez Sebze Üreticileri Birliği, Çerkeş Süt Üreticileri Birliği, Çankırı Ticaret Borsası ayni ve nakdi katkıları ile Proje İştirakçileri olarak projeye katılmışlardır.

 

Vali Ayaz Üretimi canlı tutmak bizim için hayati bir önem arz ediyor diyerek,sözlerine;“Katılımcılardan tek isteğim; önümüzdeki süreçte tarım ve üretimle ilgili olarak yapılacak ne varsa her türlü fikre, düşünceye, eleştiriye, öneriye açık olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” Derken…

 

Bizde havadis18 olarak,bir genç girişimcinin merkez köylerden birindeki tarımsal faaliyet alanına ulaşmaya çalışıyorduk.

 

Eleştiri öneri bu şehirde kar etmiyor,önemli olan devletin her türlü imkan ve gücüyle üretime destek olması gerekiyor.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Çankırı Haberleri Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI